top of page

Najlepsza metoda nauki języka angielskiego

Wiele razy, od znajomych czy też od internautów, spotykałem się z pytaniami, takimi jak: Jak zacząć płynnie mówić po angielsku?

Chciałbym zacząć naukę i móc komunikować się prostymi słowami, umieć prowadzić konwersacje po angielsku.

Chciałbym zacząć cokolwiek mówić, umieć dogadać się na mieście, w sklepie czy kupując bilety do pociągu, ale nie idzie mi nauka, a o płynnej mowie i zrozumieniu słuchania już nawet nie wspomnę.


Możliwe, że potrafię Ci pomóc.

To, że więcej rozumiemy czytając niż słuchając, wpływa zbyt rzadkie używanie języka obcego w praktyce. Z kolei, sposób w jaki uczymy się języka jest równie ważny, dlatego warto zwrócić uwagę, jakie techniki nauki są dla nas najbardziej odpowiednie. Anglicy jednak mówią nie zawsze tak jak się uczymy, używają slangów, nie mówią zawsze poprawnie gramatycznie. To tak jak w języku polskim, nie zawsze mówimy zrozumiale dla obcokrajowców, często używamy skrótów, żargonów czy też potocznych wyrażeń. Dla lepszego rozumienia angielskiego ze słuchu, polecam oglądanie filmów i seriali z napisami angielskimi np. vlogów na YouTube, wykonywanie ćwiczeń słuchania z matury, znajdziesz je tutaj, nauki poprawnej wymowy słów czyli symboli fonetycznych. Dzięki nauce poprawnej wymowy (akcentu), zaczniemy słyszeć to również u Anglików, a co za tym idzie, zaczniemy ich rozumieć.


Więcej czytamy i słuchamy dlatego gorzej mówimy. Gorzej mówimy, gdyż mamy zbyt mało czasu na myślenie nad tym, co mamy powiedzieć oraz w jaki sposób ująć poszczególną myśl, którą chcemy wyrazić. Dlatego też, łatwiej jest nam coś napisać bez zacinania się niż powiedzieć swoimi słowami. Zatem czym najlepiej poprawić mówienie? Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nauka języka nie trwa dzień czy miesiąc, uczymy się go cały czas tak na prawdę. Tak samo jak w języku polskim od czasu do czasu poznajemy słowa, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, tak samo jest z nauką języków obcych. Wkuwanie na blachę gołych słów bez kontekstu, całkowicie oderwanych od rzeczywistości czyli tak, jak w większości podręczników i książek, nie ma to sensu. Nasz mózg łatwiej zapamiętuje i kojarzy całe wyrażenia i zdania. Pomimo pięknej grafiki dookoła słówek i tak, nie zawsze będziemy umieli tego, czego powinniśmy się nauczyć. Gramatyka? Jak zaczniesz się w nią za bardzo zagłębiać też nie będzie efektu płynnego mówienia. Musisz pamiętać, że nie zawsze musisz składać pytanie np.


Co robisz?

What are you doing (now)?


Jak zacząć mówić płynnie po angielsku

Wystarczy, że czasami użyjemy odpowiedniego języka ciała, gestykulacji oraz ton głosu i możemy powiedzieć to samo (niepoprawnie gramatycznie) ''What you do?'' bez zastosowania inwersji, tylko w taki sposób, by rozmówca nas zrozumiał i wiedział co mamy na myśli. Czyli trochę jak "kali jeść kali pić", ale dzięki temu dogadamy się i nie będziemy tak mocno zastanawiali się co powiedzieć, aby powiedzieć coś dobrze. Wiadomo, jeśli się uczymy do egzaminów lub uczymy inne osoby, staramy się uczyć tak jak być to powinno, zgodnie z gramatyką itd. Tutaj już zależy do czego nam będzie potrzebny język angielski. To jest tylko moja sugestia, że na poprawienie płynniejszej mowy i podkreślenie tego, nie musimy się przejmować aż tak bardzo gramatyką, która jest wypełniona setkami wyjątków. Podkreślam, nie neguję żadnej innej metody nauki, tylko wyjaśniam co może wpłynąć na płynniejszą mowę.


Zatem czym jeszcze można to usprawnić?


Udowodniono naukowo jakiś czas temu, że to nauka całych grup wyrazów lub gotowych zdań czyli krótkich wyrażeń, dialogów, lub długich zwrotów najefektywniej wpływa na zapamiętywanie. Jest to bardziej wydajne niż nauka gołych słów bez kontekstu lub gramatyki. To też jest ważne, lecz jeśli zależy nam na płynnym mówieniu, to właśnie ta metoda wygrywa. Wiadomo, najlepiej jest wyjechać za granicę i uczyć się od native speakerów - czyli osób, którzy mówią w języku angielskim jako w ojczystym języku. Wtedy osłuchujemy się i poznajemy również slangi, które bardzo często są używane, a dzięki tej wiedzy, łatwiej i szybciej rozumiemy drugiego rozmówcę.


Nauka poprzez wielowyrazowe frazy. 

Weźmy pod lupę, np. wyrażenie z użyciem czasu Present Perfect:

Czy kiedykolwiek... - Have you ever... 

za nimi najczęściej idą słowa w past participle tzn. trzecia forma czasowników regularnych z

-ed / -d na końcu czasownika lub nieregularnych, takie jak: been, seen, heard, tried, had w wyrażeniach takich jak:

Czy kiedykolwiek widziałeś... - Have you ever seen...

Czy kiedykolwiek słyszałeś... - Have you ever heard...

Czy kiedykolwiek byłeś... - Have you ever been...

Czy kiedykolwiek próbowałeś... - Have you ever tried...

Czy kiedykolwiek miałeś... - Have you ever had...

W British National Corpus w większości przypadków grupa wyrazów frazy przedstawionej powyżej: Have you ever... występuje właśnie z tymi pięcioma słowami Co daje nam do myślenia, że nauczając się właśnie ich, możemy już powiedzieć kilka ciekawych pytań, nawet bez znajomości czasu Present Perfect.

Dzięki takiej nauce szybciej przyswoimy słowa, które są w nich zawarte oraz lepiej przyswoimy gramatykę, która jest w nich zawarta. Stąd można to robić poprzez kilka wyrazów w ciągu lub po prostu pełnymi zdaniami, czyli poprzez naukę zwrotów:

Czy kiedykolwiek byłeś w Angli? - Have you ever been to England?

Świetnym przykładem jest nauka, którą wszyscy przechodzimy na samym początku przygody z językiem obcym, czyli ucząc się krótkich wyrażeń, jak:

Dzień dobry! - Good morning!

Miło Cię poznać. - Nice to meet you.


Zapamiętujemy je na długo, używane są bardzo często i znając je nie zastanawiamy się co oznacza słowo 'nice' i dlaczego jest słowo 'to', tylko po prostu mówimy całe wyrażenie i mówimy je szybko, bo się go nauczyliśmy. Zatem dlaczego nie robić tak w dalszej części nauki języka angielskiego, poznając coraz to inne wyrażenia, które są często powtarzane przez Anglików bądź Amerykanów? To właśnie to daje nam, tak na prawdę, płynność w wymowie.

Zacznij naukę najpopularniejszych wyrażeń z codziennego kontekstu, aby szybko zacząć mówić płynnie w języku angielskim.

Dla przykładu ucząc się słów oraz np. przedimka nieokreślonego 'the':

brać, zabierać - take

na zewnątrz - out

przedimek określony - the

śmieci - rubbish

znając te słowa w ten sposób, czyli jak większość uczących się angielskiego, pewnie zna takie tłumaczenia tych słów. Z kolei, nie wiedzą oni, jak powiedzieć wyrażenie:

wynosić śmieci, wyrzucać śmieci - take out the rubbish


Nauka w taki sposób otwiera nam lepsze rozumowanie języka angielskiego, w tym przypadku słów. Dlatego, ucząc się z książki i wiedząc, że słowo 'take' to tylko brać, zabierać, nasz mózg zapamiętuje sobie to na długo i tłumacząc zdania w różnych kontekstach z 'take', zawsze staramy się najpierw przetłumaczyć to na brać coś. Natomiast, słowo 'take' ma szeroki wachlarz tłumaczeń, z niektórymi wyrazami jak np. out: 'take out' już oznacza co innego. Dzięki nauce poprzez grupy wyrazów wiemy, że słowo 'take' to nie tylko brać, zabierać ale również może oznaczać coś z wyniesieniem, wyrzuceniem, a nie tylko z zabraniem skądś czegoś. Z innymi słowami np. 'take it' - każdy przetłumaczy to na weź to, lecz co jeśli jest w takim wyrażeniu, jak np.:

On jest taki nieuprzejmy, nie mogę tego znieść!

​He's so rude, I can't take it!

oznaczać będzie znosić (coś)? Nie przetłumaczymy tego albo wcale, lub po prostu powiemy On jest taki nieuprzejmy, nie mogę tego wziąć - to jest błędne tłumaczenie - nie tędy droga. Dzięki nauce gotowych zwrotów i wyrażeń, a nie samych słów wyrwanych od rzeczywistości, zaczniemy na prawdę się uczyć składać zdania samodzielnie jak native speakerzy. Wtedy zaczynamy rozumieć, że w angielskim niektóre słowa mają wiele różnych zastosowań i nie zawsze oznaczają to samo.


Dzieci tak samo się uczą, bez teorii i gramatyki, najpierw zlepki słów a z czasem podświadomie uczą się gramatyki.


Znając na przykład wyrażenie ('are you' używane z Present Continuous można zrobić to bez określenia czasu, ponieważ rozmówca wie, że chodzi o teraz):

Co robisz?

What are you doing?

Można przekształcać What are you... na:

Czego szukasz?

What are you looking for?

Na co czekasz?

What are you waiting for?

Gdzie idziesz?

Where are you going?

​Z czasem zauważymy, że jest to Present Continuous i że w taki sposób zadaje się pytania.


A oto nasz sposób nauki na elanguages.pl

Najlepsza metoda nauki języka angielskiego online Elanguages Darmowy podstawowy kurs angielski

  • Nasza metoda nauki angielskiego:

  • Obrazek pozwoli nam zobaczyć i przyswoić na dłużej, tu wzrokowcy mają dobrze

  • Widzisz słowo po angielsku i polsku, dobrze jest sobie przepisać słowo do zeszytu, to też pozwoli utrwalić słówko

  • Uczysz się poprawnie wymawiać słowa dzięki spolszczonej zapisanej wymowie

  • Do każdej lekcji dołączamy lekcję do słuchania

  • Ostatnie i najważniejsze, czyli użycie danego słowa w użytecznym wyrażeniu, które możesz wykorzystać w życiu codziennym, czyli tutaj łączymy naukę słów, z nauką całych wyrażeń czyli robimy wszystko to, co opisałem powyżej + uczymy się wymowy, słówek, poznajemy szyki zdań


Kluczem jest też to, aby obrać odpowiednią drogę i przemyśleć to, w jaki sposób będziecie się uczyć, aby nie zagubić się w tym wszystkim. Dlatego przygotowaliśmy dla was specjalny kurs podstawowy dla początkujących z językiem angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim z naszych materiałów. Zacznij naukę krok po kroku.

Lecz i nawet to wszystko jest po nic, jeśli nie zaczniemy czegoś w tym kierunku, bo metoda to jedna sprawa a chęci to druga. Niech będzie ten artykuł dla was początkiem przygody z angielskim. Zapamiętaj, że nauka języka nie trwa dzień czy dwa, a latami, starając się codziennie go używać, czy to w mówieniu, czy to w pisaniu lub wykonywaniu ćwiczeń. Korzystając z moich lekcji macie ogromne możliwości nauki, w moich lekcjach macie lekcje słuchania, widzicie jak się pisze, macie spolszczoną wymowę każdego słowa oraz zdania, co pozwala Wam szybko nauczyć się angielskiego, dodatkowo na stronie są lekcje z obrazkami. Oprócz tego w nowych lekcjach online będą pojawiały się również koło każdego zdania informacje jaki czas został użyty lub konstrukcja gramatyczna. Lekcje słów są pogrupowane tematycznie, dzięki temu możesz uczyć się tego. czego potrzebujesz. Kolejnym powodem, dlaczego warto się uczyć na naszej stronie, jest możliwość korzystania z lekcji na każdym z urządzeń, możesz uczyć się na tablecie, telefonie, komputerze i na innych urządzeniach z dostępem do internetu na YouTube lub tu na stronie. Wspomóż nasze działania na rzecz darmowej nauki języków poprzez Patronite.

Powodzenia,

Elanguages

5626 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Super chcę nauczyć się angielskiego

Like
bottom of page